Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
Organizacja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność Pracowników Poczty Polskiej
 




Organizacje
Podzakładowe


Humor dnia

Aktualności

Autor: Witold Paluszak   Data: 2017-12-06
ZADANIOWY, RÓWNOWAŻNY A MOŻE PODSTAWOWY?
Koleżanki i koledzy,
jak nie trudno się domyślić, w tytule znalazły się określenia definiujące trzy systemy rozkładu czasu pracy.
Zapytacie skąd taki temat?
Otóż w ostatnim czasie pojawiły się w Poczcie Polskiej różne mniej lub bardziej dziwne pomysły na rozwiązywanie problemów kadrowych poprzez swoiste dopasowywanie sobie przepisów Kodeksu Pracy do aktualnych potrzeb.
Pisząc "w ostatnim czasie" jestem oczywiście mało precyzyjny, ponieważ czas ten należy zdefiniować, jako rok 2005 kiedy to ówcześnie rządzący postanowili Pocztę Polską sprowadzić do poziomu zarządzania centralnego likwidując Okręgi i RUP-y, czyli wielu pracodawców na rzecz jednego wielkiego "molocha".
Zapomniano jednak o fundamentalnej rzeczy, a mianowicie o pracownikach.
Nagle bowiem 100 tysięczna załoga zatrudniana na różnych biegunowo odmiennych zasadach, u ponad 70 pracodawców trafiła pod berło jednego króla.
Konsekwencje tej decyzji ponosimy niestety do dnia dzisiejszego. W kolejnych latach jak pamiętacie zaczęto manipulować przy ZUZP, co tylko pogłębiło kryzys, zahamowało możliwości uatrakcyjnienia i konkurencyjności Poczty na rynku pracy. Szkodliwe i złe decyzje spowodowały ubytek kilkunastu tysięcy pracowników, co znacząco pogorszyło warunki pracy dla tych, którzy pozostali, a co najgorsze nie przyniosło efektów poprawy kondycji finansowej pracowników.
Aby ratować sytuację pracodawca zaczął stosować zasadę "dopasowywania i naginania KP" i na szeroką skale wykorzystywał pracowników.
Przypomnę tylko ograniczenia wymiaru etatu, dopasowywanie (fałszowanie) harmonogramów pracy, brak przerw w pracy, zmiany umów o pracę dotyczące miejsca ich wykonywania, brak ewidencji oraz rozliczania nadgodzin wreszcie odbieranie pracownikom możliwości decydowania o terminach dni wolnych, nawet w kwestii urlopu wypoczynkowego.
Oczywiście lista tych ewidentnych uchybień jest znacznie dłuższa, lecz nie będę dzisiaj o tym pisał.
Powrócę, zatem do systemów rozkładu czasu pracy.
Ostatni wniosek, jaki wpłynął do strony społecznej z Biura Jakości i Procesów. Dotyczył wyrażenia zgody na zmianę w Regulaminie Pracy i wprowadzenie dla pracowników tego biura systemu równoważnego czasu pracy.
Solidarność w swoim stanowisku nie podzieliła argumentów pracodawcy i nie wyraziła zgody na takie rozwiązanie (treść stanowiska poniżej).
Natychmiast w rozpoczętej przez pracodawcę dyskusji postawiono nam zarzut rzekomo antypracowniczej decyzji.
Otóż nie drogie Koleżanki i Koledzy, ta decyzja jest ze wszech miar propracownicza i zapewniam, że zabezpiecza w 100% interes pracownika.
Cóż bowiem stoi na przeszkodzie, aby pracownicy administracji, a takimi niewątpliwie są zatrudnieni w tym biurze, wykonywali swoją pracę w systemie podstawowego czasu pracy?
Jaką trudnością dla kierownictwa tego biura jest ewidencja czasu pracy?
Dlaczego praca ponad dobowy wymiar czasu podstawowego nie może być legalnie uznana za godziny nadliczbowe?
Dlaczego pracownicy BJP wykonujący prace poza miejscem zatrudnienia nie mogą być zgodnie z prawem delegowani?
I w reszcie, dlaczego jeśli jest taka potrzeba, a tak sugeruje kierownictwo, biuro nie może pracować w systemie zmianowym bez przekraczania norm czasu pracy?
Otóż ja wiem dlaczego. Kierownictwo biura też wie, a czy pracownicy wiedzą?
Drodzy Państwo Kodeks Pracy, ZUZP oraz Regulamin Pracy to nie są "Księgi pobożnych życzeń czy czarów". Są to dokumenty stanowiące prawo, prawo którego wszyscy bez wyjątku musimy przestrzegać, a Solidarność zawsze będzie stała na staży tego prawa.
Kierownictwo BJP i pozostali pełnomocnicy pracodawcy muszą zrozumieć, że oszczędności na pracownikach to zły i niebezpieczny pomysł. Wykazać się trzeba w dobrej organizacji pracy z poszanowaniem nie tylko własnych, ale i pracowniczych praw.

Stanowisko nr 5 /2017
ws. zmiany systemu rozkładu czasu pracy dla pracowników Biura Jakości i Procesów


Odpowiadając na wniosek Dyrektora Biura Jakości i Procesów dotyczącego zmiany w Regulaminie Pracy Poczty Polskiej w zakresie wprowadzenia równoważnego systemu rozkładu czasu pracy dla pracowników BJP Organizacja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność Pracowników Poczty Polskiej informuje, że po analizie wniosku wraz z uzasadnieniem nie wyraża zgody na wprowadzenie proponowanego rozwiązania.
Z treści Regulaminu Organizacyjnego BJP nie wynika, aby zadania wykonywane przez pracowników Biura nie mogły być realizowane w systemie podstawowego czasu pracy, jaki jest obowiązującym dla pracowników administracyjnych P.P a ewentualne przekroczenia dobowego wymiaru czasu pracy były ewidencjonowane i rozliczane w sposób zgodny z obowiązującym przepisami KP w tym zakresie.

Warszawa 04.12.2017 r.





Karta Rabatowa Orlen








 
Webmaster: Sławek  ®2007