Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.
Organizacja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność Pracowników Poczty Polskiej
 




Organizacje
Podzakładowe


Humor dnia

Aktualności

Autor: solidarnosc.org.pl   Data: 2015-03-19
Pocztowa "S" podpisała zuzp. Ale spór zbiorowy trwa nadal
- Informacje podane przez "Rzeczpospolitą" są nieprawdziwe - mówi Bogumił Nowicki, przewodniczący pocztowej "Solidarności" - Owszem, podpisaliśmy zakładowy układ zbiorowy pracy z pracodawcą. Ale nadal jesteśmy w sporze zbiorowym i nic nie wskazuje na to, żebyśmy mogli go zakończyć. Dzień naszego protestu wyznaczony na 13 kwietnia pozostaje aktualny - dodaje. Dzisiejsza "Rzeczpospolita" napisała, że nie będzie strajku listonoszy, ponieważ Poczta Polska porozumiała się z organizacjami związkowymi.

Rzeczywiście Komisja Międzyzakładowa NSZZ "Solidarność" Pracowników Poczty Polskiej razem z innymi związkami zawodowymi działającymi w PP podpisała zuzp. - To była decyzja strategiczna - tłumaczy Nowicki - Warunkiem koniecznym, aby układ zaistniał w firmie było podpisanie go przez obydwie organizacje reprezentatywne. Odpowiedzialność jest tu oczywista.

Związkowcy od 31 grudnia 2014 r. są w sporze zbiorowym z zarządem spółki. Po skandalicznym wypowiedzeniu przez pracodawcę układu zbiorowego pracy, "Solidarność" zażądała utrzymania starego układu do czasu wejścia w życie nowego, szczególnie w kwestii warunków pracy i płacy i nie składania pracownikom do czasu zawarcia nowego układu, oświadczeń woli o wypowiedzeniu warunków pracy i płacy. Związkowcy chcą też podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego każdego pracownika Poczty Polskiej oraz żądają zaprzestania zwalniania pracowników firmy. - Żadne gusła odprawione nad układem nie poprawią wynagrodzeń większości pracowników. Nie obędzie się to bez faktycznej, funduszowej podwyżki płac - tłumaczy lider pocztowej "Solidarności".

We wtorek KM powołała Komitet Protestacyjno-Strajkowy. Podjęła jednocześnie stanowiska w których żąda "natychmiastowego przerwania procesu zwolnień pracowników, dokonywanego pod pretekstem restrukturyzacji w Regionach Sieci" oraz "natychmiastowego przerwania procesu zwolnień pracowników dokonywanego pod pretekstem outsourcingu w Pionie Operacji Logistycznych w grupie zawodowej kierowców".

Jednocześnie związkowcy po raz kolejny podkreślili, że rząd RP prowadzili wobec poczty wyniszczającą politykę. "W samym 2014 roku Poczta Polska i jej pracownicy bezpośrednio zapłacili ponad 2 miliardy złotych danin i podatków. - piszą zaniepokojeni pocztowcy w podjętym stanowisku, zaznaczając jednocześnie, że firma nigdy nie otrzymała żadnej dotacji. "Jako pracownicy i polscy obywatele, mamy prawo być wściekli na to, jak jesteśmy traktowani my i nasze, jeszcze polskie, przedsiębiorstwo". Koalicja rządowa zdecydowała o najkrótszym na świecie okresie ochrony własnego rynku przed konkurencją międzynarodową. "Zamiast iść sprawdzoną przez poważne państwa drogą spokojnego dbania o interes narodowy, rząd zdecydował się na rewolucyjny eksperyment najszybszego otwarcia, wartego miliardy euro, polskiego rynku usług pocztowych. Przedziwne warunki obecnego konkursu na operatora wyznaczonego pozwalają przypuszczać, że zostały dedykowane innemu podmiotowi niż PP." - napisali związkowcy.

O konkurencyjnej dla PP firmie InPost, która wygrywa publiczne przetargi, nie zatrudniając pracowników na etatach pisaliśmy - tutaj

hd





Karta Rabatowa Orlen








 
Webmaster: Sławek  ®2007