Niedziela, 28 kwietnia 2024 r.
Organizacja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność Pracowników Poczty Polskiej
 




Organizacje
Podzakładowe


Humor dnia

Aktualności

Autor: Janusz Szabowski   Data: 2009-01-19
KOMUNIKAT
W piątek 16 bm. z inicjatywy pracodawcy doszło do spotkania przedstawicieli reprezentatywnych organizacji związkowych z Panem Andrzejem Polakowskim, Dyrektorem Generalnym PP, któremu towarzyszyli: Pani Elżbieta Figura (dyrektor Biura polityki Personalnej DGPP), Pan Roman Jedynak (Dyrektor Biura Dyrektora Generalnego PP), Pan Jerzy Skibniewski (Zastępca Dyrektora Biura, Pełnomocnik ds. kontaktów ze związkami zawodowymi). Naszą stronę reprezentowali Bogumił Nowicki, Paweł Jędrzejewski, Janusz Szabowski i Adam Warpas.
Tematem wiodącym było omówienie dalszych relacji pomiędzy stronami na poziomach krajowym i lokalnych według zakresu kompetencyjnego poszczególnych szczebli zarządzania. Wymieniono poglądy i wzajemne oczekiwania o charakterze formalnym i organizacyjnym, deklarując kontynuowanie rozmów na kolejnym spotkaniu, dla wypracowania dobrych i sprawnych mechanizmów współpracy potrzebnych w czasie porządkowania kolejnych unormowań i przekształcania przedsiębiorstwa.

Ponadto, poruszono kilka kwestii odnoszących się do bieżących działań i zdarzeń zachodzących w różnych jednostkach Poczty Polskiej mających zarówno wymiary krajowy, jak i lokalne.

1. Strona pracodawcy poinformowała, że na skutek osiągniętego porozumienia z organizacjami reprezentatywnymi w sprawie zmiany okresu naliczania wysokości premii rocznej (Regulamin premiowania dla pracowników PP), w ostatnich miesiącach ubiegłego roku absencja pracowników była mniejsza o 1500 etatów w stosunku do lat poprzednich. Oznacza to, że w tym najtrudniejszym corocznie czasie sprawność Firmy nie uległa znacznemu pogorszeniu, a wielu pracowników nie musiało podwajać swojego wysiłku dla zastępowania nieobecnych koleżanek i kolegów. Obecni na spotkaniu uznali zgodnie, że to dobry przykład rozwiązywania problemów w duchu dialogu i wzajemnego poszanowania interesów przedsiębiorstwa i jego załogi. W tym momencie padło ze strony Dyrektora Generalnego bardzo ważne stwierdzenie, że gorsza jakość pracy osób zatrudnianych z zewnątrz, przez pośredników jest oczywistym faktem. Warto ten pogląd zadedykować tym pełnomocnikom, którzy nadal takie koncepcje forsują.

2. Strona związkowa zgłosiła interwencyjnie problem realizacji Zarządzenia DG nr 133 z dnia 13 listopada 2008 r. (dotyczy posiłków profilaktycznych) profilaktycznych dwóch regionach: szczecińskim i bydgoskim. Według nas, doszło tam do bezprawnego ograniczenia możliwości, które sformułował pracodawca w swoim zarządzeniu, poprzedzonym uzgodnieniami ze związkami zawodowymi. Polega to na zastąpieniu wydawania bonów, wydawaniem gotowych produktów wymagających przyrządzenia w miejscu pracy (w słoikach lub puszkach). Uzyskaliśmy obietnicę wyjaśnienia sprawy i przywrócenia stanu, który dopuszcza wydana przez Dyrektora Generalnego decyzja. Ponadto pan Andrzej Polakowski stwierdził kategorycznie, że żaden jego pełnomocnik ani pracownik występujący w imieniu pełnomocnika nie ma prawa zawężać ani rozszerzać zakresu działań, jakie przewidują Jego zarządzenia, zwłaszcza te, które uprzednio wymagały wysiłku osiągnięcia porozumienia z partnerami społecznymi.

3. Na wniosek przedstawicieli OPZZ Dyrektor Generalny odniósł się do zapowiadanych zmian struktury organizacyjnej CP w obszarze regionu olsztyńskiego. Stwierdził, że żadne decyzje odnoszące się do koncepcji wypracowanej przez pełnomocnika regionalnego jeszcze nie zapadły. Potwierdził, że na podstawie analiz Biura Poczty DG istnieje zamiar pilotażowego wprowadzenia struktur dwupoziomowych tj. centrala i region w dwóch obszarach, gdzie, wg. słów Dyrektora, parametry organizacyjne rejonów odbiegają od średniego standardu w PP. Przyznał, że jednym z takich obszarów jest warmińsko – mazurskie i że celem operacji oprócz skrócenia drogi zarządczej jest ograniczenie zatrudnienia na stanowiskach administracyjnych, co współgra z kierunkiem określonym w programie działań naprawczych. Pan dyrektor przyznał, iż spodziewane zmniejszenie liczby pracowników w tym obszarze liczone jest na kilkadziesiąt etatów, które nie będą przesuwane w kierunku innych stanowisk pracy

4. Tematami o szerszym zakresie wynikające z przyjętego przez zarządzających PP planu działań naprawczych, poruszonymi przez Pana Andrzeja Polakowskiego i Jego współpracowników, były kwestie zwiększenia obszaru obsługiwanego przez placówkę pocztową realizującą usługi powszechne oraz zmniejszenie zatrudnienia w szeroko rozumianej administracji o ok. 1000 etatów. Z pierwsza sprawą, która jest przedmiotem wystąpienia do Ministra Infrastruktury pracodawca wiązał oczekiwanie likwidacji ok. 1000 placówek pocztowych, wg. niego niedochodowych, będących ciężarem ekonomicznym dla Firmy. Jednak, choć nie ma decyzji ostatecznej w tej sprawie, to z sygnałów z ministerstwa może wynikać, że na PP nałożony zostanie obowiązek utrzymania liczby placówek pocztowych z wyraźną sugestią na ich przekształcanie w podmioty nie mające charakteru dzisiejszego urzędu pocztowego i przemieszczanie w rejony intensywnego realizowania operacji nadawczych. Druga sprawa (projekt ograniczenia liczby pracujących w administracji o ok. 1000 etatów) zostanie przedstawiona związkom zawodowym w formie skonkretyzowanej w oparciu o przepisy Kodeksu pracy o tzw. „zwolnieniach grupowych” podczas spotkania na początku lutego. Do tego czasu mają być zakończone prace określające między innymi standardy zatrudnienia w jednostkach o regionalnym zasięgu działania

5. Na zakończenie spotkania Dyrektor Generalny, zapytany przez Bogumiła Nowickiego, odniósł się do zapisanego w Ustawie o komercjalizacji PP procesu wyłaniania przedstawicieli załogi w pierwszych organach spółki. Zapowiedział rychłe zakończenie prac nad regulaminem wyborów dwóch członków rady nadzorczej i przedstawienie tego dokumentu. Wskazał na pośredni charakter wyborów, polegający na wyłonieniu 102 delegatów, którzy dokonają wyboru dwóch członów rady nadzorczej. Wybory delegatów mają mieć charakter korespondencyjny i opierać się na okręgach wyborczych wg. właściwości terytorialnej odpowiednich działów Centrum Zarządzania Kadrami, a komisje wyborcze składać się będą z przedstawicieli pracodawcy i organizacji związkowych. Wyłonienie reprezentanta załogi w zarządzie spółki z mocy ustawy leży w kompetencji właściciela, a dyrektor generalny nie dysponuje żadnymi informacjami na temat koncepcji Pana Ministra Infrastruktury w tej materii.


6. Na przełom stycznia i lutego Dyrektor Generalny zapowiedział jeszcze dwa spotkania z działającymi w PP organizacjami związkowymi. Przedmiotem jednego z nich będzie procedowanie zawarcia zakładowego układu zbiorowego pracy, co wobec prezentowanego w innym miejscu naszej strony pisma z Departamentu Poczty Ministerstwa Infrastruktury o jego trwałości, jest dobrą wiadomością. Drugie spotkanie dotyczyć ma spraw płacowych i odbywać się będzie w trybie Ustawy o negocjacyjnym systemie kształtowania wynagrodzeń. Dyrektor Generalny poinformował również o decyzji Prokuratury Okręgowej w Warszawie o umorzeniu postępowania będącego skutkiem Jego doniesienia z dnia 3 czerwca 2008 roku o zorganizowanie i kierowanie nielegalnym strajkiem w ppup Poczta Polska przez Krajowy Komitet Strajkowy NSZZ „Solidarność” wobec braku przesłanek wskazujących na postępowanie niezgodne z obowiązującym prawem.

Spotkanie trwało blisko cztery godziny i polegało na możliwie rzeczowej dyskusji, wymianie poglądów, oczekiwań i racji, a nie okładaniu się demagogicznymi hasłami i oskarżeniami. Nie dało znaczącego postępu w relacjach „Solidarności z Dyrektorem Generalnym, ale moim zdaniem pokazało, że przedmiotem rozmowy można uczynić realne problemy przedsiębiorstwa, a nie wzajemne animozje i doktrynerskie mrzonki. Warunkiem jest dostrzeżenie wartości autentycznego dialogu oraz szeroko zakreślonych w demokratycznym państwie prawa możliwości współpracy, zawierania umów i porozumień, w duchu wzajemnego poszanowania, pomimo wielu pokus aby z nich nie korzystać.

W przyszłym tygodniu ukaże się komunikat z obrad WZD Organizacji Międzyzakładowej, które odbyło się w Gdańsku w dniach 13-15 bm.

Napisał Janusz Szabowski, Wiceprzewodniczący Komisji Międzyzakładowej.





Karta Rabatowa Orlen








 
Webmaster: Sławek  ®2007