Środa, 15 maja 2024 r.
Organizacja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność Pracowników Poczty Polskiej
 




Organizacje
Podzakładowe


Humor dnia

Aktualności

Autor: Sławomir Steltmann   Data: 2014-01-07
Spór zbiorowy - protokół rozbieżności
Z uwagi na fakt, że Pracodawca od ostatniego spotkania w sporze zbiorowym, które odbyło się 12 grudnia 2013 r., w tak istotnej dla pracowników sprawie zachowuje bezczynność oraz wobec impasu w kwestii podwyżki płac dla pracowników, Organizacja Międzyzakładowa NSZZ "Solidarność" Pracowników Poczty Polskiej przedstawiła w dniu dzisiejszym Zarządowi PP S.A., zgodnie ze złożoną na spotkaniu deklaracją, projekt protokołu rozbieżności w sporze zbiorowym ze stanowiskiem Związku.


Stanowisko Komisji Międzyzakładowej NSZZ "Solidarność" Pracowników Poczty Polskiej zawarte w protokole rozbieżności przekazanym w dniu 7 stycznia br. Pracodawcy:


- Odnośnie postulatu, dotyczącego nieprzeprowadzania zwolnień grupowych w 2013 roku, Związek uznał, że został on przez Pracodawcę zrealizowany i zgłosił to do protokołu, podczas rokowań w dniu 12 grudnia 2013 roku.
- Odnośnie postulatu dotyczącego wzrostu funduszu płac w PP S.A. umożliwiającego podniesienie płac średnio na etat o 170 zł brutto, od 01 lipca 2013 r. wszystkim pracownikom, objętym zakładowym układem zbiorowym pracy, Pracodawca nie przedstawił w trakcie rokowań żadnego wymiernego stanowiska. Stwierdził jedynie, że żądanie Związku jest zbyt wysokie. Aby prowadzić dalsze rozmowy, Pracodawca oczekuje obniżenia wymiaru tego żądania. Wobec tego Związek zgłosił do protokołu, podczas rokowań w dniu 12 grudnia 2013 roku obniżenie swego żądania wzrostu funduszu płac w PP S.A., do wzrostu umożliwiającego podniesienie płac średnio na etat o 169 zł brutto, od 01 lipca 2013 r. wszystkim pracownikom, objętym zakładowym układem zbiorowym pracy. Związek jest zdania, że przez działania Pracodawcy na przestrzeni ostatnich 5 lat doszło do wybitnego zaniżenia płac pracowników PP, zarówno w relacji do wykonywanej pracy, jak i do standardów otoczenia rynkowego. Ostatnia znacząca podwyżka płac w Poczcie Polskiej była efektem sporu zbiorowego, jaki Związek prowadził z Pracodawcą w 2008 roku. Nieznaczna podwyżka płac wynegocjowana przez Związek w 2012 roku, mimo argumentów Związku, została rozdysponowana zgodnie z zasadami ustalonymi przez Pracodawcę, co pogłębiło nieprawidłowości w wynagradzaniu pracowników. Proponowany przez Związek wzrost funduszu płac stanowi niezbędne minimum, hamujące pauperyzację większości pracowników PP SA.





Karta Rabatowa Orlen








 
Webmaster: Sławek  ®2007