Poniedziałek, 6 maja 2024 r.
Organizacja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność Pracowników Poczty Polskiej
 




Organizacje
Podzakładowe


Humor dnia

Aktualności

Autor: Sławomir Steltmann   Data: 2014-03-06
Poseł Górski pyta Ministra AiC
Artur Górski Poseł na Sejm RP Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość kieruje pytania do Rafała Trzaskowskiego Ministra Administracji i Cyfryzacji dotyczące przetargu na doręczanie przesyłek sądowych oraz zamierzeń wobec Poczty Polskiej S.A.
Składamy ta drogą podziękowania Posłowi Arturowi Górskiemu za zainteresowanie losem PP S.A.



Artur Górski
Poseł na Sejm RP
KP Prawo i Sprawiedliwość



Pan
Rafał Trzaskowski
Minister Administracji i Cyfryzacji

Warszawa, 3.03.2013 r.


Szanowny Panie Ministrze!

Otrzymałem do wiadomości za pośrednictwem poczty elektronicznej pismo z dn. 17.02.2014 r., skierowane do Pana Ministra przez Pana Bogumiła Nowickiego, Przewodniczącego Rady Sekretariatu Łączności NSZZ "Solidarność". W piśmie tym przedstawiciel "Solidarności" skrytykował fakt, że przewodniczący Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, reprezentujący Platformę Obywatelską, nie dał mu możliwości zabrania głosu podczas posiedzenia Komisji, na której opiniowano wniosek Prawa i Sprawiedliwości o rozpatrzenie na posiedzeniu Sejmu "Informacji w sprawie przetargu na dostarczenie przesyłek z sądów powszechnych i prokuratur oraz jego konsekwencji dla obywateli oraz Poczty Polskiej". "Jako przedstawiciel partnera dialogu społecznego, mimo trzykrotnych wniosków posłów PiS, nie zostałem dopuszczony do głosu przez prowadzącego obrady Komisji" - napisał w liście, nazywając takie zachowanie "arogancją władzy". Pan Przewodniczący chciał zabrać głos, żeby odnieść się do "wszystkich bałamutnych wypowiedzi", które padły na Komisji, "a które naruszały interes Poczty Polskiej S.A. oraz pośrednio interes pracowników". Miał także zamiar zadać Panu Ministrowi kilka pytań istotnych dla obywateli i Poczty Polskiej.
Pan Przewodniczący zwrócił m.in. uwagę, że zgodnie z artykułem 17 Prawa pocztowego operator wyznaczony (Poczta Polska) jako jedyny posiada wyłączną moc i zdolność do tego, aby poprzez pokwitowanie nadać wykazowi nadanych przesyłek poleconych walor dokumentu urzędowego. "Pokwitowanie operatora innego niż wyznaczony powoduje - pisze Pan Nowicki - że wykaz będzie dokumentem sporządzonym w określonej formie (zgodnie z rozporządzeniem), ale dokumentem prywatnym."
Autor pisma kwestionuje prawidłowość przetargu, który wyłonił podmiot odpowiedzialny za korespondencję sądów i prokuratur. Jego zdaniem, zaangażowanie ministerstwa w obronę podmiotu, "który groteskowo wygrał przetarg", wynika "z obrony popełnionego błędu przetargowego". Pan Przewodniczący podważa także dane dotyczące błędnie dostarczonych lub niedostarczonych przesyłek. "Biorąc pod uwagę informacje prasowe, mam poważne wątpliwości, czy prawdą jest, że było zaledwie 155 skarg na wykonawcę, na 4 000 000 przesyłek" - pisze. I przypomina Panu Ministrowi, że "nadzór właścicielski, to nie tylko przyjemności i wpływ na obsadzenie stanowisk, ale również odpowiedzialność".
W związku z powyższym zwracam się do Pana Ministra z prośbą o odpowiedź na następujące pytania:
- Czy zasadnym jest udostępnianie potężnej bazy danych osobowych, zawierającej dane milionów polskich obywateli, mających kontakt o różnym charakterze z wymiarem sprawiedliwości, niepewnej narodowościowo i kapitałowo firmie, o zagranicznym akcjonariacie? Czy mamy gwarancje, że te nazwiska i adresy pozostaną bezpieczne w firmie, której jedynym, stuprocentowym akcjonariuszem jest "tajemnicza, nieuchwytna" cypryjska spółka Badenhop Holdings Limited?
- Czy prawdą jest, że umowa zawarta z podmiotem mającym wykonywać usługi pocztowe na rzecz sądów i prokuratur zawiera zapis o gigantycznym odszkodowaniu w przypadku zerwania tej umowy przez zleceniodawcę? Jak wysokie są to kwoty?
- Czy ogłaszający przetarg nie zdawał sobie sprawy z faktu, że biorąc pod uwagę możliwości wykonawcy, przedsięwzięcie to będzie dla wykonawcy przede wszystkim akcją marketingową niektórych firm i osób, dokonywaną za pieniądze podatników?
- Czy jest to element strukturalnego planu na osłabienie narodowego operatora i danie szansy podmiotom zagranicznym szybkiego przejmowania polskiego rynku przesyłek pocztowych i z wynikającym z tego transferem zysków za granicę?
- Czy elementem tego planu jest spowodowanie zaniżenia wartości Poczty Polskiej oraz doprowadzenie do szybszego rozdrobnienia największej polskiej firmy i taniej jej sprzedaży?
Będę wdzięczny za rzeczową odpowiedź Pana Ministra na powyższe pytania.

Z wyrazami szacunku

(-) Artur Górski
Poseł na Sejm RP





Karta Rabatowa Orlen








 
Webmaster: Sławek  ®2007