Środa, 1 maja 2024 r.
Organizacja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność Pracowników Poczty Polskiej
 




Organizacje
Podzakładowe


Humor dnia

Aktualności

Autor: mal   Data: 2014-07-01
Kryteria w postępowaniu przetargowym
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w postępowaniu przetargowym za jedno z kryteriów postawiło liczbę pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy obok ceny!
A więc, da się postawić inne kryteria niż cena - szczególnie zatrudnienie w pełnym wymiarze czasu pracy.

W formularzu ofertowym (FO) w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, którego przedmiotem było: "Ochrona fizyczna osób i mienia" a zamawiającym Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (bip/zamowienia-publiczne/postepowanie-o-udzielenie-zamowienia-publicznego/ochrona-fizyczna-osob-i-mienia-znak-sprawy-5bapn2014/) zapisano dwa znamienne warunki, które miał spełnić Wykonawca (składający ofertę):

4. Oświadczamy, że przy realizacji przedmiotu zamówienia zatrudnimy w pełnym wymiarze czasu pracy, na podstawie umowy o pracę, co najmniej jedną z osób z katalogu osób, o których mowa w art. 29 ust. 4 pkt 1 ustawy - Prawo zamówień publicznych, zgodnie z wymogami Zamawiającego określonymi w § 5 ust. 4 wzoru umowy.

5. Oświadczamy, że w przy realizacji przedmiotu zamówienia zatrudnimy ...... pracowników w pełnym wymiarze czasu pracy, na podstawie umowy o pracę, tj. o których mowa w § 5 ust. 1 wzoru umowy (podać liczbę pracowników).

Szef "S" Piotr Duda po raz pierwszy pochwalił ministra pracy Władysława Kosiniak-Kamysza za to. - Wiele razy go krytykowałem, ale tym razem doceniam, bo rozpisując przetarg na ochronę budynku ministerstwa, zdecydował, że kryterium będzie nie tylko cena, a wymogiem zatrudnianie przez oferentów pracowników na umowę o pracę. To pozytywny przykład.

A we wzorze umowy Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zapisało też:

§ 5.
1. Wykonawca, w okresie realizacji przedmiotu umowy, zobowiązuje się zatrudnić .... pracowników (liczba zostanie wpisana ma podstawie złożonej oferty wykonawcy) w pełnym wymiarze czasu pracy, na podstawie umów o pracę.
2. Wykonawca, na każde wezwanie Zamawiającego, zobowiązuje się przedstawić bieżące dokumenty potwierdzające, że przedmiot umowy jest wykonywany przez osoby będące pracownikami, o których mowa w ust. 1.
3. Nie później niż do dnia 30 czerwca 2014 roku Wykonawca zobowiązuje się zatrudnić na podstawie umowy o pracę pracowników, o których mowa w ust. 1, i przekazać ich wykaz Zamawiającemu.
4. W okresie realizacji przedmiotu umowy Wykonawca zobowiązuje się zatrudnić co najmniej jedną osobę z katalogu osób, o których mowa w art. 29 ust. 4 pkt 1 ustawy - Prawo zamówień publicznych, w pełnym wymiarze czasu pracy, na podstawie umowy o pracę.
5. Wykonawca zobowiązuje się przedstawić dokumenty potwierdzające zatrudnienie osoby, o której mowa w ust. 4, lub dokumenty uzasadniające niemożliwość zatrudnienia takiej osoby:
1) w terminie 10 dni, licząc od dnia rozpoczęcia wykonywania przedmiotu umowy;
2) do 10-go dnia każdego miesiąca w czasie trwania umowy oraz
3) na każde wezwanie Zamawiającego.

Warto też przytoczyć wyjaśnienia

Pytanie 1:
W związku z kryterium oceny ofert "jakość", uprzejmie proszę o informację czy jeśli ofertę złoży konsorcjum firm i związku z tym pracownik ochrony u jednego członka konsorcjum będzie zatrudniony na umowę o pracę, natomiast u drugiego na umowę zlecenie, to czy Zamawiający przyzna punkty za zatrudnienie?

Odpowiedź:
W przypadku wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia (konsorcjum), Zamawiający - w kryterium nr 2 "Jakość" - przyzna punkty stosownie do zadeklarowanej w pkt 5 Formularza ofertowego (FO) liczby pracowników zatrudnionych przy realizacji przedmiotu zamówienia na podstawie umowy o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy, tj. na pełen etat.

Pytanie 20:
Czy w świetle przewidywanych zmian o zatrudnieniu tj. zwiększenie obciążeń Wykonawcy dot. składek od umów cywilno-prawnych Zamawiający dopuszcza możliwość skrócenia okresu realizacji kontaktu do czasu wykorzystania maksymalnej ceny oferty, po udokumentowaniu szczegółowych składników wpływających na tą cenę po zmianach ustawowych?

Odpowiedź:
Zamawiający nie dopuszcza takiej możliwości

Mówi się, że przykład idzie z góry - ale to bardzo pozytywny przykład jak można przygotować i przeprowadzić postępowanie przetargowe. Ministerstwa, samorządy bierzcie przykład z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (bip/zamowienia-publiczne/postepowanie-o-udzielenie-zamowienia-publicznego/ochrona-fizyczna-osob-i-mienia-znak-sprawy-5bapn2014/)

Szanowny Panie Ministrze Pracy i Polityki Społecznej - TAK TRZYMAĆ!





Karta Rabatowa Orlen








 
Webmaster: Sławek  ®2007